KAJ VSE JE VKLJUČENO V CENO STORITEV RAVNANJA Z MEŠANIMI KOMUNALNIMI ODPADKI IZ GOSPODINJSTEV ZA FIZIČNE OSEBE, KI NE IZVAJAJO PRIDOBITNIH DEJAVNOSTI (PROIZVODNJA, OBRT, KMETIJSTVO)
(ne velja za uporabnike v občinah Poljčane in Slovenska Bistrica)
V ceno storitev ravnanja z mešanimi komunalnimi odpadki spada zbiranje in odvoz naslednjih frakcij po sistemu od vrat do vrat:
- mešani komunalni odpadki po urniku 1-krat na štirinajst dni,
- mešana embalaža po urniku 1-krat na štirinajst dni,
- odpadni papir po urniku 1-krat na dva meseca,
- steklena embalaža po urniku 1-krat na dva meseca,
- odpadni tekstil po urniku 2-krat letno,
- odpadna bela tehnika in elektronska oprema po urniku 2-krat letno,
- odvoz nevarnih odpadkov iz gospodinjstev po urniku 1x letno s premično zbiralnico,
- odpadno jedilno olje (ali v zbiralnike)
- ter odvoz kosovnega odpada 1-krat letno brezplačno z naročilnico.
Uporabniki, ki ste vključeni v redni odvoz komunalnih odpadkov lahko ob predložitvi dokazila (plačana položnica za predhodni mesec) v zbirnih centrih Tuncovec, Bistrica ob Sotli, Kozje, Pristava pri Mestinju in Šmarje pri Jelšah letno brezplačno oddate maksimalno 10 kg nevarnih odpadkov in 500 kg ostalih frakcij. Delovni čas zbirnih centrov je objavljen na naši spletni strani www.okp.si.
Samo v zbirnem centru Tuncovec Rogaška Slatina pa lahko brezplačno oddate:
- odpadni gradbeni material do 4 »hoboke«, večje količine se oddajo proti plačilu in
- živalske stranske odpadke od 1. decembra do 31. marca, ki nastajajo izključno in samo pri zakolu živali v gospodinjstvih.
Kam z rabljenim jedilnim oljem
Po prazničnih dobrotah se v vsaki kuhinji nabere nekaj rabljenega jedilnega olja. Ne vlivajmo ga v odtok, saj s tem onesnažujemo okolje! Oddaja rabljenega olja je preprosta in pomembna za ohranjanje čiste narave. Kam z njim?
Ohlajeno olje zlijemo v steklenico ali plastično posodo in ga odnesemo v najbližji zbiralnik za rabljeno olje, ki se nahaja na naslednjih lokacijah:
OBČINA ROGAŠKA SLATINA:
|
OBČINA PODČETRTEK:
OBČINA BISTRICA OB SOTLI:
|
OBČINA KOZJE:
|
OBČINA ŠMARJE PRI JELŠAH:
|
Zakaj je to pomembno?
- Ščitimo naše vode: Rabljeno olje, ki se zlije v odtok, onesnaži vodo in ogroža vodne organizme.
- Varujemo naravo: Z oddajo olja preprečimo, da bi onesnažilo zemljo in zrak.
- Prihranimo denar: Zmanjšamo stroške čiščenja odpadnih voda.
ODVOZ KOSOVNEGA ODPADA IZ GOSPODINJSTEV
Uporabniki komunalnih storitev lahko enkrat letno brezplačno naročijo odvoz kosovnega odpada iz gospodinjstev. Med kosovni odpad sodi: stol, sanitarna oprema, miza, postelja, omara, oblazinjeno pohištvo, vzmetnice, kovinski predmeti kot je npr. pomivalno korito, kolo, otroški voziček, stojalo za perilo, okovje, karnise, radiator, regal, lesena ali kovinska vrata, igrala, športna oprema, elektronska oprema kot je npr. televizija, računalnik, bela tehnika, mali gospodinjski aparati, svetila.
Stranka izpolni spletni obrazec OB 11 »Naročilo odvoza kosovnih odpadkov iz gospodinjstev«, ki ga najde na spletni strani: www.okp.si ali ga v času uradnih ur dobi v informacijski pisarni podjetja. Izpolnjen obrazec stranka pošlje po pošti na naslov OKP Rogaška Slatina, Celjska cesta 12, 3250 Rogaška Slatina, po e-pošti na e-naslov: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled., ga dostavi v informacijsko pisarno v času uradnih ur, ali ga odda v nabiralnik upravne stavbe podjetja. Prevzem kosovnih odpadkov se vrši od prejema obrazca največ v roku 3 tednov. Dan prej stranko obvestimo, da le te pripravi na odvzemno mesto. Naročilnico za kosovni odpad lahko koristijo samo tisti, ki imajo poravnane vse obveznosti. Vozna pot do prevzemnega mesta za kamion mora biti prevozna oziroma primerna, drugače se odvoz ne bo izvedel.
LOČENO ZBIRANJE BIOLOŠKO RAZGRADLJIVIH ODPADKOV
Ravnanje z biološkimi odpadki predpisuje Uredba o ravnanju z biološko razgradljivimi odpadki in zelenim vrtnim odpadom (Uradni list RS, št. 39/10 in 44/22-ZVO-2), ki gospodinjstvom nalaga ločevanje biološko razgradljivih kuhinjskih odpadkov in zelenega vrtnega odpada od ostalih komunalnih odpadkov.
Povzročitelj odpadkov iz gospodinjstva mora kompostirati kuhinjske odpadke in zeleni vrtni odpad v hišnem kompostniku. Tisti, ki ne kompostirajo kuhinjskih odpadkov in zelenega vrtnega odpada sami, morajo odpadke prepuščati izvajalcu javne službe proti plačilu v namenskem zabojniku.
Kuhinjske odpadke in zeleni vrtni odpad, ki nastane v gospodinjstvu je potrebno hraniti ločeno od preostalih odpadkov, tako, da se ne mešajo z drugimi odpadki, in jih je mogoče hišno kompostirati oz. predelati v skladu s predpisom, ki ureja obdelavo biološko razgradljivih odpadkov. Mešanje kuhinjskih odpadkov in zelenega odpada, ki nastane na vrtu z drugimi komunalnimi odpadki je prepovedano.
Prednosti kompostiranja:
- Ekonomski vidik: Z kompostiranjem boste napolnili svojo denarnico! Svojega vrta ne boste več gnojili z dragimi umetnimi gnojili, saj boste imeli na voljo bogat domač kompost.
- Vpliv na rastline: Kompost je kot vitaminska bomba za vaše rastline, ki jih naredi močnejše in odpornejše na bolezni ter škodljivce.
- Izboljšanja kakovosti tal: Oživite svojo zemljo z domačim kompostom! Kompost izboljša strukturo tal, poveča njihovo sposobnost zadrževanja vode in poskrbi za obilje hranil, ki jih vaše rastline potrebujejo za zdravo rast.
- Ekološki vidik: Prispevajte k bolj zelenemu planetu! S kompostiranjem zmanjšate količino bioloških odpadkov, ki bi sicer pristale na odlagališčih in sproščale škodljive pline.
- Hitrejše segrevanje tal spomladi: Kompost pospeši segrevanje tal spomladi, kar omogoča zgodnejšo setev in obiranje.
- Zmanjšanje erozije tal: Kompost izboljša strukturo tal in jih naredi bolj odporne na erozijo, kar je še posebej pomembno na nagnjenih terenih.
- Povečanje biotske raznovrstnosti: Kompost privlači koristne organizme, kot so deževniki in koristni insekti, ki izboljšajo zdravje tal.
Kaj naj odlagamo na kompost ali v rjavo posodo: ostanke sadja in zelenjave, ostanke hrane, majhne količine pokvarjenih živil, jajčne lupine, ostanke mlečnih izdelkov (brez mleka), čajne in kavne usedline (s filtrom), odmrle sobne rastline, staro zemljo lončnic, lesni pepel (koristno gnojilo proti škodljivcem), pokošena trava, listje, ostanki rož, stebel, zelenjave, žaganje lesna volna (v manjši količini), plevel, živa meja in grmičevje (razrezano), gnilo sadje,…
Kaj je prepovedano odlagati na kompost ali v rjavo posodo: steklo, kovine, tekstil, kemikalije, olja, čistilna sredstva in razredčila, baterije, zdravila in kozmetiko, zaščitna sredstva za rastline in les, barve in podobno, odpadni gradbeni material, plastiko, karton za mleko (prevlečen s plastiko), vrečke za sesalec, cigarete,…
KOMUNALA.INFO
Vabljeni k uporabi Komunala.Info. Aplikacija je preprosta za uporabo, uporabnikom pa omogoča preglede izdanih računov, stanja obveznosti in plačil, zgodovine odčitkov merilnikov, omogoča javljanje stanja vodomera, prijavo na e-račun in še in še. Do nje dostopate preko e-naslova: www.komunala.info/kominfo-ui/vstopna. Z drsnikom izberite podjetje OKP Rogaška Slatina d.o.o. in potrdite z gumbom preusmeri. Vpišete uporabniško ime, geslo ter kliknete Prijava.
Kako se na portal Komunala.Info prijavite prvič?
Pri prvi prijavi določite svoje uporabniško ime in ga vpišete v prazno polje, izpolnite polje s podatki ime in priimek/naziv. V polji »šifra stranke« in »odjemno mesto« prepišite podatke z računa OKP Rogaška Slatina, d.o.o. (zgoraj desno na računu). Izberite si geslo, geslo potrdite tudi v polju »ponovi geslo«. Obvezen podatek pri prvi prijavi je tudi naslov »e-pošte« in kljukica pri »strinjam se s pogoji uporabe«. Na prej navedeni naslov boste prejeli obvestilo o odprtju uporabniškega računa. Uporabniški račun boste aktivirali s klikom na potrditev v sporočilu. Pred aktiviranjem uporabniškega računa njegova uporaba ni možna.
Kako se prijavite na portal, ko uporabniško ime že imate?
V označena polja vpišite svoje uporabniško ime in geslo ter pritisnite gumb prijava.
V kolikor pri uporabi komunale.info naletite na težave ali potrebujete pomoč, nas lahko pisno obvestite na naš e- naslov in bomo zadevo v najkrajšem možnem času rešili.